“Ismeretlen” generáció – Az igazság a génmódosított szervezetek új generációjáról

 Kategória: hírek

Egy olyan időszakban, amikor az Európai Unió tagországai mezőgazdaságának egyszerre kell megküzdenie az éghajlatváltozással, a biodiverzitás csökkenésével és azzal, hogy egyre nagyobb mértékben globalizálódik a kereskedelem, egyesek igyekeznek a génmódosított szervezetek (GMO-k) egy új generációját minden gondot megoldó technikának beállítani. Vannak, akik szerint ezeket az új génmódosított haszonnövényeket, haszonállatokat és mikrobákat ki kellene vonni a fogyasztókat és a környezetet a GMO-k kockázataitól megóvni hivatott jogszabályok hatálya alól. Azonban a génmódosítás említett új formái (beleértve a génszerkesztést is) nem teszik a mezőgazdaságot ellenállóbbá az időjárási szélsőségekkel szemben, nem lassítják le a biodiverzitás csökkenését, nem teszik az élelmiszereket egészségesebbé és nem juttatják a gazdákat méltányosabb bevételekhez; kockázataik miatt pedig elengedhetetlen, hogy a jelenleg érvényben levő jogszabályok vonatkozzanak rájuk.

A Föld Barátai Európával és a Magyar Természetvédők Szövetségével közösen készített kiadványunk fontos kérdéseket tesz fel: kiknek kedvez a génmódosított szervezetek ezen új generációja, kiket hoz e technika előnyös és kiket hátrányos helyzetbe, továbbá hogy kik a jogtulajdonosai? Továbbá érveket hoz fel olyan valódi megoldások mellett, amelyekből válság sújtotta világunkban egyaránt nyernek majd a gazdák, a fogyasztók és a természeti környezet.

“Ismeretlen” generáció  – Az igazság a génmódosított szervezetek új generációjáról c. kiadvány itt tölthető le.

Recommended Posts